פרסים

פרס המחקר על-שם אלכסנדר פון הומבולדט (Humboldt Research Award) בתחום מדעי הרוח הוענק להיסטוריון פרופ' שמואל פיינר מאוניברסיטת בר אילן בשנת 2012. הפרס מוענק על ידי הקרן הגרמנית על-שם אלכסנדר פון הומבולדט שמקום מושבה בבון למדענים מצטיינים מכל העולם בכל תחומי המחקר האקדמי. פרס הומבולדט הוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר בגרמניה, הניתן לחוקרים בעלי שם מתוך הכרה במכלול הישגיהם האקדמיים ותרומתם המיוחדת לתחום. את המועמדים לפרס מציעים חוקרים מאוניברסיטאות גרמניה בלבד. הזוכה בפרס מוזמן לשהות בגרמניה לתקופה שבין חצי שנה לשנה ולבצע פרויקטים של מחקר לפי בחירתו, בשיתוף פעולה עם עמיתים באוניברסיטאות בגרמניה. את מועמדותו של פרופ' פיינר הגישו חוקרים מאוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף ומהאוניברסיטה על שם גיתה בפרנקפורט.

שמואל פיינר הוא פרופסור להיסטוריה יהודית של העת החדשה באוניברסיטת בר אילן ומכהן גם כראש מכון ליאו בק בירושלים לחקר יהדות גרמניה. ספריו ומאמריו מתארים את תהליכי המודרניזציה של יהודי אירופה במאות השמונה עשרה והתשע עשרה בעיקר מנקודת המבט של תנועת ההשכלה. פרופ' פיינר מבליט במחקריו את הדרמות, התקוות, החלומות, האכזבות והתסכולים שהיו כרוכים בתהליכי השינוי העמוקים והכואבים שעברו על יהודי העת החדשה, מספר את סיפור התחלותיה של מלחמת התרבות היהודית ומצביע על מהפכנותם של המשכילים, שמצד אחד היו אחד מענפיה של הנאורות האירופית ומצד שני עיצבו מחדש את פני התרבות והחברה היהודית ותרמו להולדתה של זהות יהודית מודרנית. בשנים האחרונות מוקד מחקרו הוא בתולדות החילון היהודי. ספריו האחרונים שהופיעו בשנת 2010 הם הביוגרפיה של משה מנדלסון בתרגום אנגלי בהוצאת אוניברסיטת ייל בארה"ב (מהדורה מתורגמת לסינית יצאה לאור בשנת 2014 בטייוואן); מלחמת תרבות, תנועת ההשכלה היהודית במאה ה-19, בהוצאת כרמל; שורשי החילון, מתירנות וספקנות ביהדות המאה ה-18, בהוצאת מרכז זלמן שזר. ספר זה גם זכה בפרס שזר להיסטוריה יהודית לשנת תש"ע והופיע בארה"ב גם בתרגום לאנגלית.  

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הודיע לאחרונה על רשימת 12 האישים שנבחרו לקבל את עיטור יקיר ירושלים לשנת תשע"ו. בין הזוכים, פרופ' אמריטוס מרדכי אליאב מהמחלקה לתולדות ישראל באוניברסיטת בר-אילן.

פרופ' אמריטוס מרדכי אליאב הוא היסטוריון של עם ישראל, חוקר תולדות היהודים בגרמניה, וחוקר תולדות היישוב והציונות. פרופ' אליאב לימד במחלקה לתולדות ישראל ועמד בראשה, וכיום מכהן כפרופסור אמריטוס באוניברסיטת בר-אילן.

פרופ' אליאב, יליד פולין, מתגורר בירושלים זה 67 שנים. הוא נמנה עם מייסדי האגף הדתי של מחלקת הנוער בסוכנות היהודית והיה ממונה מטעמה על תנועות הנוער. פרופ' אליאב היה חבר בצוות ההיגוי של מוסד המחקר, התרבות והחינוך "יד בן צבי". בנוסף כיהן בהנהלת מוזיאון האמנות היהודית "היכל שלמה" וכחבר ועדת הביקורת של רשות השידור בירושלים.

פרופ' אליאב פרסם שורה ארוכה של ספרים ומאמרים על העלייה לארץ ישראל והיישוב בה, על ירושלים ועל שואת יהודי אירופה.
אוניברסיטת בר-אילן והמחלקה לתולדות ישראל מברכות את פרופ' אליאב על קבלת העיטור, ומאחלות לו עוד שנים ארוכות של עשייה אקדמית וציבורית פורה ומעוררת השראה.